Tarihi Yapılar

Drina Köprüsü

c

Mimar Sinan’ın eserleri arasında 81 camii, 51 mescit, 55 medrese, 26 darül-kurra, 17 türbe, 17 imarethane, 3 darüşşifa (hastane), 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 375 eser bulunuyor. Drina Köprüsü de Mimar Sinan’ın eserleri arasında yer alıyor.

16.yüzyılda Sadrazam Mehmed Paşa Sokolovic emri üzerine Mimar Sinan tarafından yapımına başlanan Sokollu Mehmet Paşa köprüsü diğer bir adıyla Drina Köprüsü Bosna Hersek’te bulunuyor.Osmanlı anıtsal Osmanlı mimarlık ve Karakteristik özelliklerini taşıyan köprü, nehrin sol yakasındaki dört kemer ile dik açı yapacak bir erişim rampası 15 m 11 m açıklıklı ile 11 duvar kemer vardır. 11 gözlü, 179.5 metre uzunluğundaki köprü Drina Nehri’ni her yönden taçlandırıyor.

1111

Drina Köprüsü Osmanlı döneminin en büyük mimar ve klasik Osmanlı döneminin çağdaş bir temsilcisi olarak karşımıza çıkıyor. Yüzyıllar boyunca farklı ordular tarafından tahribata uğramış olan köprü özgün halini günümüzde de korumayı başarmış. 2007 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınan Köprü, 2003 yılından bu yana araç trafiğine kapatıldı.

Drina Köprüsü dünyada, İvo Andriç’in Nobel edebiyat ödülü alan Drina Köprüsü adlı romanı ile tanınıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir