Tarihi Yapılar

Korint Kanalı

634934ba7cc83d016e8e53413074c1c6

Korint Kanalı, Yunanistan’ın kuzey kara topraklarını Mora Yarımadası‘ndan ayırıyor. Kanalın tamamı yapaydır.

Kanalı yapmak için Korint Kıstağı bölgesinin en ince olduğu yer tercih edilmiş. Yapımına 1881 yılında başlanmış, 1893 yılında da tamamlanmış. Uzunluğu yaklaşık olarak 6,3 km´dir ve kanal Korint Körfezi ile Saronik Körfezi´ni birbirine bağlar.

Ege denizinden Adriyatik denizine bağlantıyı kurmak için, kanalın bulunduğu en yüksek noktadan 84 metre kadar dibe, sert taşlıktan oluşan beldeyi kazma mecburiyeti vardı. Sırf bu gerekçe ile bugün ortalama 8 metre su derinliği elde edilebildi. Korint Kanalı‘nın duvarları birbirine eşit uzaklıkta değildir. Yukarıda bulunan duvarları 24 metre, aşağısı ise birbirine 21 metre uzaklıkta bulunuyor.

corinth-canal

Kanal 1893´den günümüze kadar kullanılmakta olup,  Adriyatik ve Ege Denizi arasında yolculuk yapacak gemiler için yaklaşık olarak 400 km tasarruf sağlıyor.

Kanalın özelliklerinden bir diğeri de, iki girişte bulunan, motorgücü sayesinde suya batırılabilinen köprülerdir. Yapıldığı yıllarda, navigasyon teknolojisinin gelişmemiş olmasından, Mora Yarımadası’nın etrafından 400 km lik deniz yolu oldukça zor ve tehlikeli olması, bu kanalın ekonomik ve güvenlik boyutunu oldukça artırdı. Navigasyon teknolojisinin ilerlemesi ile bu kanal her geçen gün taşıdığı önemi kaybediyor.

korint-kanali

Korint Kanalı‘nın genişliği sadece küçük boyuttaki gemilere göre.
Güçlü ve hızlı gemi motorları sayesinde kazanılan zaman, kanalı değersiz kılıyor.
114 yıllık bu kanalın büyük çapta bakım ve onarım işleri, finans sorunları sebebiyle gerekli biçimde yapılamıyor.

Kanal kullanım ücretinin yüksek olmasına rağmen, günde ortalama 30 gemi kanaldan geçiyor. Yılda yaklaşık olarak 11.000 doğrudan geçit sağlanıyor. Manzarasından kaynaklı seyahat acentaları büyük oranda turist gemileri ile bu kanalı kullanıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir