Tarihi Yapılar

Orhan Gazi Türbesi

ORHANG~1

Orhan Gazi Türbesi; Bursa Tophane semtinde, Tophane Parkı girişinin hemen sağında, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin Türbesi’nin karşısında yer alıyor. 1281-1362 tarihleri arasında yaşamış ve Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahı olan Orhan Gazi’ye aittir. Orhan Gazi Türbesi, Bursa’nın fetih edilmeden önce şehrin manastırı olarak kullanılmakta olan Sainte Elie manastırının bir bölümü üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle türbenin zemininde, günümüzde de Sainte Elie manastırına ait zemin mozaiklerini görmek mümkün. İlk yapıldığı senelerde Osman Gazi Türbesi ile aynı çatı altında bulunan Orhan Gazi Türbesi; 1801 yılında çıkan yangın sonucu hasar görmüş ve 1855 senesinde deprem sonrası türbenin önemli bir bölümü yıkılmıştır. 1863 senesinde ise Sultan Abdülaziz tarafından eski haline sadık kalınacak şekilde tekrardan inşa edilmiştir.

2870325-orhan-gazi-turbesi-1

Orhan Gazi Türbesi’nin özellikleri

Kare planlı olan Orhan Gazi Türbesi’nin her cephesinde üçer pencere bulunuyor olup türbenin güney cephesinde bulunan orta pencere ise kapıya dönüştürülmüş. Yanları beşik tonozla örtülü olan türbenin orta kısmı dört sütunla ayrılmış, bu sütunlar birbirine kemerlerle bağlanıp üzeri kubbe ile örtülmüş. İç duvarları beyaz kireçle badanalanmış olan türbenin pencere üstlerinde sade alınlık süslemeleri bulunuyor.

Orhan Gazi Türbesi’nin orta yerinde bulunan sanduka Orhan Gazi’ye ait olup sandukanın etrafı pirinç korkuluklar ile çevrili haldedir. Sandukanın üzerinde ise kadife kumaşa gümüş sim ile işlenmiş bir hadis-i şerifin yazılı olduğu örtü yer alıyor. Türbenin içerisinde ayrıca Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun, oğlu Kasım Çelebi ve kızı Fatma Hatun, Cem Sultan’ın oğlu Abdullah ve Şehzade Korkut, Yıldırım Bayezid’in oğlu Musa Çelebi, Emir Süleyman ve Sultan 2.Bayezid’in oğlu Şehzade Korkut’un sandukaları da bulunuyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir