Tarihi Yapılar

Sultanahmet Cezaevi’nden Four Seasons Hotel Sultanahmet’e

besthotels230

Sultanahmet’te 1918-1919 yılları arasında hapishane olarak inşa edilen bina, 1996 yılında otele dönüştürüldü. Otantiklikten hoşlanan yabancı konuklarınıza, bayılarak kaldıkları bu otelin bir zamanlar Türkiye’nin ünlü aydınlarını, yazarlarını, şairlerini misafir eden bir hapishane olduğunu anlatabilirsiniz. Öyle ya, Nazım Hikmet’in volta attığı hapishane avlusunda oturup şık fincanlarda Türk kahvesi yudumlamanın tüyler ürpertici bir yanı olsa gerek.

tumblr_ndj62s55iv1tmm2yno1_1280

Bulunduğu sokağa adını veren hapishanenin, Tevkifhane Sokağı’na açılan girişinin üzerindeki mermer kitabede Arap harfleriyle şöyle yazar: ‘Dersaadet Cinayet Tevkifhanesi 1337’. Yapılış tarihi 1918-19 yıllarına dayanan, 1000 kişi kapasiteli bu cezaevi 1969’a dek hizmet vermiş. Tasarımcısı belli olmamakla birlikte, üslup benzerlikleri sebebiyle Vedat Tek tarafından yapıldığı düşünülüyor.

cq5dam-web-1280-720-1

Nazım Hikmet’in ‘Memleketimden İnsan Manzaraları’nı, Orhan Kemal’in ise ‘72. Koğuş’u yazmaya başladığı hapishane, Kemal Tahir’in ‘Esir Şehrin Mahpusu’ adlı romanında etraflıca tarif ediliyor. Can Yücel, Aziz Nesin ve Vedat Türkali de hapishanenin diğer misafirleri arasında. 1996 yılında mimar Yalçın Özüekrendir tarafından restore edilen binanın bazı duvarlarında mahkûmların attıkları çentikler gibi detaylar aynen korunmuş.

sultanahmet_cezaevi01_900

Sultanahmet Cezaevi‘nden Four Seasons Hotel Sultanahmet‘e geçiş sürecinde; hapishane avlusu kazılarak otel servis bölümleri ve balo salonu inşa edildi. Koğuşlar odalara dönüştürüldü. Kütahya çini ustası Hafız Mehmet Emin’in çinileriyle süslendi. Lobi asansörünün önündeki çiniler, lobi kapısının üzerindeki yazı, kış bahçesindeki mermer çeşme ve bir mahkûmun eski bir mermer sütuna kazıdığı yazılar olduğu gibi bırakıldı.

cq5dam-web-1280-720

1 Comment

  1. cabir

    merhaba öncelikle yazınızı çok beğendim elinize sağlık ancak sitede facebok ve whatsıup paylaşma seçeneği yok .. bu yazıyı paylaşmak isterdim kolay gelsin..

    Reply

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir