Tarihi Yapılar

Tarihi Valpreda Apartmanı

img_798333

İstanbul buram buram tarih kokan kentler arasında yer alıyor desek abartmış olmayız herhalde. Hemen her gün önünden geçtiğimiz yapıların bir geçmişi bir hikayesi var. İtalyan Apartmanı da bu yapılardan biri.

İtalyan apartmanı diğer adıyla Valpreda Apartmanı, İstanbul’un ilk apartmanlarından. Apartman, Tarihi Yeldeğirmeni Mahallesi’nde bulunuyor. Yeldeğirmeni isminin nereden geldiğini hemen hatırlayalım isterseniz. Günümüzde Yeldeğirmeni olarak bilinen bölgeye Padişah I. Abdülhamit tarafından ordunun, sarayın ve halkın un ihtiyacını karşılamak için 4 yeldeğirmeni yaptırılıyor. Semte adını veren 4 yel değirmeninden bugün hiçbirinin izine rastlanılmıyor. Ama semtin adı Yeldeğirmeni olarak kalıyor.

yeldegirmeni1

Valpreda Apartmanına dönecek olursak apartman 1909 yılında Levi Kehribarcı tarafından yaptırılıyor. Haydarpaşa Garı’nın yapımında çalışan İtalyan mühendisler ve işçiler kaldığı için İtalyan Apartmanı olarak da biliniyor. Bina güzel mimarisi, etkileyici süslemeleri ve yüksek tavanı ile harika bir yapı. Rivayete göre apartmanın altından Haydarpaşa’ya kadar bir tünel varmış.

img_7987777

Bu eski apartmanlar, yığma taş veya tuğla olup, çoğunlukla Art Nouveau (19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında etkili olmuş bir sanat akımı) süslemelerle donatılmış. Semtte yer alan birçok tarihi yapı ranta kurban gitmiş ve yıkılmış. İtalyan apartmanı şimdilik kendini kurtarmış görünüyor fakat uzun zamandır bakımsız ve herhangi bir restorasyon çalışması da görmemiş.

img_799111

İstanbul’un ilk apartman semti olan Yeldeğirmeni’nde birbirinden farklı hikayeleri ile irili ufaklı birçok tarihi eseri görebilirsiniz.

man

Ayrıca Yeldeğirmeni, mahalle ruhunu yaşatan da bir semt. Son dönemde haddinden fazla kafe açılmış olması biraz can sıkıcı olsa da gelip buradaki havayı koklamak lazım.

2 Comments

  1. Pingback: İstanbul'un İlk Apartman Semti Yeldeğirmeni'nde Bulunan Tarihi İtalyan Apartmanı | ListeList.com

  2. Pingback: İstanbul’un İlk Apartman Semti Yeldeğirmeni’nde Bulunan Tarihi İtalyan Apartmanı – Sumerseyahatrehberi

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir